aksarayın romatizma ile başı dertte, aksaray bel fıtığı, aksaray fibromiyalji

Aksaray romatizma hastalığının çokça zikredildiği bir şehirdir. Havasından, suyundan ve soyundan dolayı bölgede şikâyetleri çok fazla olduğu düşünüyorum. Doğru bilgi için istatistiksel verilere bakmakta fayda var ama bir Aksaraylı olarak sürekli dilde dolaşan bir hastalık için bir şeyler söylemeden geçmekte doğru olmaz diye düşünüp başladık yazmaya… Romatizmal hastalıklar oldukça geniş bir yelpazede oldukları için tam teşhis konulmayınca ya da ortada bir hastalık olmayınca da yelpazenin diğer kanadına gidilip bir şüphe bırakılabiliyor.

               Romatizmal hastalıkların iltihaplı olanlarının dışında hiçbir tanı yöntemi ile ortaya çıkmayan yumuşak doku romatizması gibi şikâyetleri olanlarda vardır. Aksaray’ın hava koşulları, yaşam tarzı ve kültürel alt yapısı gibi koşullar bu kas ağrılarının oluşmasında önemli bir etkiye sahip olabiliyor. Aksaraylıların başı romatizma ile dertte mi? Sanırım kaslarla başı dertte tarım ve hayvancılık ağırlıklı çalışmanın buranın tabiriyle bilek gücüyle çalışmanın yoğun ve yorucu etkisi inkâr edilemez.  Aksaray’ın havası da oldukça değişkendir. Gece gündüz arasında sıcaklık farklı oldukça yüksektir. Rüzgârsa hemen her mevsim kendini hissettirir. Bu havalarında insan vücuduna olan etkisi hepimizin malumudur. Kasların spazma gitmesi için psikolojik yorgunluk, hava koşulları ve fiziksel yoğunluk en önemli ayaklardandır. Romatizmaların genetik alt yapısından kaynaklı olanlar için uzman takiplerinin yapılması çok önemlidir. Genetik alt yapıdan çok çevresel koşullardan kaynaklı olanlar içinse alınacak önlemler için bir şeyler yapabiliriz. Bahsi geçen konularda tedbirler alınabilir. Düzenli sağlık kontrolü yapılabilir.

               Sağlığı korumak için yapılacak şeyler her zaman vardır. Romatizmada bazı çeşitlerinden öncesinden tedbir alınarak korunma ihtimali olabilecek bir rahatsızlıktır. Aksaray fizyoterapist konusunda ve koruyucu fizyoterapi noktasında istenilen yerde değil ama bu gelemeyeceği anlamına gelmez. Sağlık her şeyden önce gelir. Sağlığımızı korumaksa öne önemli işimizdir. Diğer tüm işlerimiz sağlığımız üzerine kurulu bir şekilde ilerler.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz