Aksaraylı Fizyoterapist Abdullah Güdendede Gurbetçi Hemşerilerini Bel-Boyun ve Sırt Ağrıları Konusunda Uyardı

Fizyoterapist Güdendede Gurbetçi Hemşerilerimizi Bel-Boyun ve Sırt Ağrıları Konusunda Uyardı

               Fizyoterapist Abdullah Güdendede: bel-boyun ve sırt ağrıları konusunda gurbetçi hemşerilerimizi uyardı. Hava değişimi bel-boyun ve sırt ağrılarını artırabilir. Tatil amaçlı Aksaray’a gelen hemşerilerimizin kıyafet tercihleri noktasında dikkatli olmaları gerekir. Üşütme ve terleme, cereyanda kalma ve iklim koşullarına uygun giyinme gibi konularda hassas olunmalıdır. Uzun mesafeyi araçla kat eden ve tekrar bu şekilde dönecek olan hemşerilerimizin bel-boyun ve sırt sağlığı için mutlaka düzenli mola vermesi ve araç koltuğunu vücut doğal eğriliklerini destekleyecek şekilde ayarlaması gerekir. Dedi

 Aksaraylı Fizyoterapist Abdullah Güdendede açıklamasının devamında : Çok uzun süreli otomobil kullananlar hareketsizliğin yol açtığı hastalıkların yanı sıra, sırt ve boyun ağrısı, siyatik ve bel fıtığı riskleri ile karşı karşıya kalabilir. Oturma şekli düzeltilerek olası bel kemiği, sırt ve boyun problemleri önlenebilir. Uzun süre otomobil kullanmanın yol açtığı rahatsızlıklardan korunmak şu noktalara dikkat etmek gerek:

*Koltuğunuzu yerden neredeyse 100 derece açı yapacak şekilde, dik hale getirin.
* Koltuğunuzu 120 dereceye getirmenin bel açısından daha rahat olduğunu belirten yazılar olmasına karşın, bu açıda boynu dik tutmak daha zor olacağı için 100 derecelik yaslanma açısı daha çok kabul görmektedir. 
* Dizlerinizi kalçanızdan hafifçe yüksek tutun. 
* Başınız geriye doğru çok hafifçe yaslayın (sadece %10). 
* Dirseklerinizi kolçakta dinlendirin.
* Direksiyon tutuşunuz olası hava yastığı yaralanmasını önlemek için 9.15 tutuşu (bir el 9, diğer el 3 hizasında) yerine 10.10 şeklinde olsun (bir el 10, diğer el 2 pozisyonunda).

Fizyoterapist Güdendede Aksaraylı hemşerilerimiz omurgamızın sağlığı tüm yaşam kalitesini etkilediğini unutmamalıdır. Rahat bir tatil geçirmek ve sağlıklı bir yaşam için önce sağlığı korumaktan geçer. Mümkün olduğunca aşağıdaki kuralları hayatınıza yansıtmaya çalışabilirsiniz. 

–Günlük aktivitelerde karın kaslarını daha fazla kullanmalı,

–Sırt dik oturmalı, bele destek yapmalı,

–Kalsiyum açısından zengin yiyeceklerle kemikler güçlendirmeli,

–Sürekli hareket halinde olmalı,

–Spor ve egzersiz ihmal etmemeli,

–Hava akımlarına dikkat etmeli, soğukta kalmamalı

–Ağır kaldırmamalı, kaldırılacaksa bile bunu doğru yöntemle yapmalı

–Gerginlikten ve stresten uzak durmalı, sevilen aktivitelerle ilgilenmeli, bedeni rahat tutmalı.

Tüm gurbetçi hemşerilerimizi bel-boyun ve sırt ağrıları konusunda verilen kurallara uyarak bir tatil geçirmelerini ve ağrısız bir yaşam sürmelerini dilerim.” dedi