Fizyoterapist Güdendede Sağlıklı Yaşam İçin En iyi İlaç Yürümektir

http://www.aksarayhaberleri.gen.tr/fizyoterapist-abdullah-gudendede-saglik-yasam-icin-en-iyi-ilac-egzersiz-yapmaktir/7934/

Spor Alışkanlığı ve Sağlıklı Yaşam
Spora çok uzak bir toplum değiliz. Spor deyin aklımıza güreş, binicilik, atıcılık ve yüzme gelir. Bu milletimizin yaşam tarzı ile de alakalıdır. Yaşam kendini o kadar hızlı geliştirip değiştiriyor ki ona ayak uydurmak için alışkanlıklarımıza bırakabiliyoruz. Bu tür günlük hayatımızın parçası diyebileceğimiz alışkanlıklarımızı artık profesyonel spor olarak yapabiliyoruz. Yerleşik hayat ve teknolojik gelişmelere ise çok hızlı adapte olduğumuz için artık sporu profesyonel merkezlerde yapabilir hale geldik. Günün yoğunluğundan zaman ayıramadığımız vücudumuz bu yerler sayesinde egzersizlere aşina oluyor.
 
Sağlıklı yaşam için; Günde 45 dk vücut yapımıza uygun egzersiz yapmalıyız. Egzersizlerden önce ısınma sonra ise soğuma hareketleri yapmalıyız. Ne amaçla egzersiz yaptığımızı belirleyip ona göre spor tercihi yapılmadır. Her gün spor yapmak zorunda değiliz. İki ya da üç gün dinlenme verebiliriz. Şehirde nerede egzersiz yapayım derdine profesyonel merkezler son verdi.
 
Spor çeşitlerinden birine yönelecekseniz mutlaka bir fizyoterapiste danışın. Fizyoterapist desteği ve kontrolü ile egzersiz yaparsanız uzun soluklu ve fiziksel problemlerden emin olursunuz. Döneme göre moda olan egzersiz çeşitleri ve materyalleri çıkacaktır. Önemli olan size uygun olmasıdır.
Bazı tavsiyeler üzerinde çok daha düşünmek ve konuşmak gerekir. Her yaşta hareket kabiliyeti değişmektedir. Çocukluk dönemi ile gençlik dönemi, gençlik dönemi ile yetişkinlik dönemi, yetişkinlik dönemi ile yaşlılık döneminde hareketler aynı değildir. Her dönemde bireyin kişisel özellikleri de göz önünde bulundurularak yapılması gereken hareketler vardır. Ülkemizde her kesimden insana hitap eden egzersiz üniteleri yeni yeni açılıyor. Öncesi ve sonrasında vücut analizlerinin ve hareketlerden alınan sonuçların değerlendirilmesi ise çok az yapılıyor. Günlük hayatında düzenli yürüyüş yapamayan ve egzersize vakit ayıramayan insanlar için grup egzersizleri önemli bir boşluğu dolduruyor.
 
Sonuç olarak, günlük hayatın koşturmacası içerinde kendinize vakit ayırmayı unutmayın. Düzenli egzersiz alışkanlıkları hayatımızın bir parçası olsun. Bunu yaparken de profesyonel bir destek alarak yapmak gerekir. Postür analizinin yapılmış olması ve bunun düzenli aralıklarla takip edilmesi yaptığınız egzersizlerden aldığınız veriminde göstergesi olur.
Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…