ünlü fizyoterapist abdullah güdendede yeni makalesi ile dikkatleri üstüne çekti

Abdullah güdendede

Bel fıtığı ve ameliyat

               Sağlıklı bir bel ve sağlıklı bir yaşam… Kas gücü gerektiren işlerde omurgaya binen yük oldukça fazladır. Omurganın yük taşıması için gerekli alt yapısı vardır. Vücut kendini geliştirme özelliğine sahiptir. Bu yüzden onu doğru kullandığımızda gerekli adaptasyon süreçlerini tamamlar ve artık sizin için zorlar kolay olur. Bu yüzden bel sorunlarının ağır işlerde çalışanlarda olacağı inancı sonuçlara bakıldığında doğru değildir. Masa başında çalışanlar ya da yük taşıması gerekmeden iş hayatını sürdürenler içinde bel sorunları oldukça yakındır. Bel sorunlarında görülme oranı için genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin iyi irdelenmesi gerekir.

               Bel fıtığı denilince büyük bir endişe kaplıyor insanları… Bel fıtığının görülme olasılığı çok yüksek değildir. Her bel ağrısı da bel fıtığı değildir. Bel de mekanik ağrıdan kaynaklı sağlık sorunlarının oluşturduğu ağrı %90 dan fazla bir oranı oluşturur. Bel fıtığı ise bu kalan oradan diğer bel sorunları ile birlikte az bir yüzdelik dilime denk gelir. Sağlıklı yaşam için omurga sağlığının korunması ve ağrıların çözülmesi önemlidir bu yüzden azda görülse görülen kişiler için kaygı verici bir durumdur. Bel fıtıklarının farklı seviyelerde olduğunu çok az kimse biliyor. Fıtığın patlaması kavramı herkesin dilindedir. Ama hangi seviyede olduğu konusunda çoğu kimsenin fikri yoktur. Disk hernilerinin taşma seviyeleri ve baskıladıkları bölgeler önemlidir. Tedaviler için gerekli yönlendirmeler yapıldığında bu durumlar detaylı olarak gözden geçirilir. Cerrahın kati ameliyat ön gördüğü hastalarda artık zorunluluk arz ettiği için gerekli müdahale yapılır. Ameliyatlardan sonra ise yaşam tarzı adaptasyonları, egzersiz reçetesinin oluşturulması ve uyulması gereken kurallarla ilgili ödevlendirilmenin yapılması gerekir. Cerrahi sihirli bir değnek değildir. Daha kötü sonuçları ortadan kaldırmak için yapılır.

               Sağlıklı bir bel için cerrahi gerekli olana kadar beklemeden gerekli yaşam tarzı adaptasyonlarının gerçekleştirilmesi doğru yaklaşım tarzıdır. Genetik alt yapıya sahip olan bireylerin bunun için önlem alması çok önemlidir. Çevresel koşullarla ilgili değişimlerin de bel sağlığını koruyacak şekilde düzenlenmesi ileriye dönük sorunların oluşumunun engellenmesini sağlar.

Sağlıklı, mutlu ve ağrısız günler dileğimle…

 

Yorumlar :
Henüz yorum yok
Ad ve Soyad
Yorumunuz